Intencja Rycerstwa Niepokalanej na październik 2014:
Abyśmy naszym świadectwem przyczyniali się do pomnażania nadziei u ludzi cierpiących i zniewolonych jakimkolwiek rodzajem ubóstwa.

pt

pt

Spowiedź powszechna

 Dziś refleksja nad częścią Mszy świętej kiedy wierni odmawiają wspólnie akt pokuty jakim jest spowiedź powszechna. Głęboko wierzę w to, że wielu z nas szczerze odmawia ten akt, ale nie da się pominąć tego, że wiele jest przypadków tzw "odklepywania" tego aktu i traktowania jako jednej z formułek do odmówienia. Kochani ten akt jest aktem pokutnym, podczas którego uznajemy, że jesteśmy grzeszni i w sposób ogólny wyznajemy grzechy powszednie przed Bogiem i wspólnotą wiernych. Trzeba więc też rzetelnego podejścia do tego aktu, któremu choć nie jest tym samym czym jest Sakrament Pokuty i Pojednania też powinna towarzyszyć skrucha i żal za popełnione grzechy, a więc należy go odmawiać godnie, z należytą powagą i pokorą w sercu. Spowiedź powszechna jest odmawiana, aby wierni mogli z czystym sercem przyjąć Pana Jezusa.
Grzechy powszednie jak wiemy nie są przeszkodą w przystąpieniu do komunii podczas Mszy, ale też nie można uznać, że nie trzeba ich wyznać podczas spowiedzi przy konfesjonale ponieważ podczas spowiedzi powszechnej nie uzyskujemy odpuszczenia tych grzechów. Przy najbliższej więc okazji należy je wyspowiadać w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Zachęcam gorąco do tego by nawet przed spowiedzią powszechną zrobić rachunek sumienia i wzbudzić w sercu szczery żal za grzechy, co sprawi, że spowiedź ta nabierze właściwego wymiaru w życiu nas chrześcijan. Ofiarujmy modlitwę za tych, którzy nie potrafią zdobyć się na szczerość wobec Boga i samych siebie co sprawia, że nie spowiadają się ani sakramentalnie ani też właściwie nie podchodzą do spowiedzi powszechnej. Wszystko co mamy dobrego jest darem z nieba, łaską, o którą trzeba nam cały czas prosić a zarazem dziękować Panu za Jego hojność, gdy ich nam udziela. Życzę dobrej niedzieli i owocnego tygodnia.